Bunları asla lavaboya atmayın

Kil bazlı yüz maskeleri

Kil bazlı maskeleri asla lavaboda durulamayın. Kil parçacıkları boruların üzerine yerleşerek sert ve temizlenmesi zor tortular oluşturur. Zamanla bu, drenajın o kadar tıkanmasına yol açar ki, yalnızca sifon ve boruların tamamen değiştirilmesi lavabonuzu kurtarabilir. Yüz maskesini suyla durulamadan önce çoğunu pamuklu bir bezle çıkarın; daha sonra çöpe atmanız gerekir.

Sıvı ve katı yağlar

Bu iki ürün aynı zamanda yağ bazlı kozmetikleri de içerir. Yağlar sifonun duvarlarında birikir ve ılık su bile onları yıkamaz.

Saç

Tahliye deliklerine henüz örgü filtre takmadıysanız bunu hemen yapın. Kanalizasyona girdikten sonra saçlar karışır ve drenaj borularından geçmesi son derece zor olan kümeler oluşturur. Bunun sonucunda duvarlarında sabun ve kir birikmekte ve bu da kaçınılmaz olarak kanalın tıkanmasına yol açmaktadır.

Boya kalıntıları

Boya kalıntılarını gidere dökmeyin. Bu çevre için tehlikelidir.

Kahve telvesi

Kahve telvesi kumla karşılaştırılabilir. Parçacıkları sifonun ve boruların duvarlarına yerleşir ve bunların uzaklaştırılması neredeyse imkansızdır.

Aynı kural bulaşık makineleri için de geçerlidir. Üreticilerin modern deterjanların yiyecek kalıntılarını çözebileceğine dair güvence vermesine rağmen durum böyle değil; çoğu durumda yiyecek kalıntıları filtrelerin tıkanmasına ve cihazın hasar görmesine neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x