AB: Dondurulan Rus varlıklarının geliri Ukrayna’ya silah için kullanılsın

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda, Avrupa savunması ve Rusya-Ukrayna savaşı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Von der Leyen, Rusya’ya yaptırımlar kapsamında dondurulan varlık ve rezervlerinden sağlanan gelirlerle Ukrayna’ya askeri teçhizat alınmasını teklif etti.

‘AVRUPA GÜVENLİK MİMARİSİNİN GELECEĞİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALIYIZ’

AA’nın aktardığına göre, İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarına da değinen Von der Leyen, “Gazze’de devam eden savaş ve Orta Doğu’daki geniş çaplı istikrarsızlık, bölge ve ötesinde bir güvensizlik ve çatışma dönemine işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu. “Avrupa güvenlik mimarisinin geleceği üzerinde çalışmaya başlamamız gerekiyor” diye konuşan AB Komisyonu Başkanı, üye ülkelerin savunma harcamalarını artırdığını, ulusal savunma bütçelerinin geçen yıla göre yüzde 20 yükseldiğini kaydetti.

Von der Leyen, savunma sanayisi ve üretim kapasitesini artırma konusunda da çok önemli adımlar attıklarına işaret ederek, Avrupa’da mühimmat üretimini 2025 yılı sonuna kadar ikiye katlayacaklarını ve yılda 2 milyondan fazla top mermisi üreteceklerini belirtti. “Daha yapacak çok şey var ve hızlı hareket etmemiz gerekiyor” ifadesini kullanan Von der Leyen, hazırlıklı olunması, üye ülkelerin silahlı kuvvetlerini acil olarak yeniden inşa etmesi, yenilemesi ve modernleştirilmesi gerektiğini anlattı.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖRE ‘SAVUNMA SANAYİSİNE DESTEK VERİN’ ÇAĞRISI

Von der Leyen, Avrupa’nın savunmaya daha fazla kaynak ayırması gerektiğini de savunarak, gelecek haftalarda ilk Avrupa Endüstriyel Savunma Stratejisi ile ilgili tekliflerini sunacakları bilgisini verdi.

Stratejinin ve birlikte hazırlanan Savunma Yatırım Programı’nın temel amaçlarından birisinin ortak savunma alımlarına öncelik vermek olduğunu bildiren Von der Leyen, ön alım anlaşmalarıyla savunma sanayisine birlikte sipariş verebileceklerini aktardı. “Avrupa savunma sanayisinin sermayeye erişime ihtiyacı var” diyen AB Komisyonu Başkanı, kamu ve özel sektörü savunma sanayisine destek vermeye çağırdı.

Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği seçimleri sonrasında belirlenecek yeni komisyonda savunma alanından sorumlu bir üyelik fikrini desteklediğini de vurguladı.

‘RUS VARLIKLARININ KÂRINI KULLANMAYI GÖRÜŞMEYE BAŞLAMALIYIZ’

“Dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen beklenmedik kârların Ukrayna’ya ortaklaşa askeri teçhizat satın alınmasında kullanılması konusunu görüşmeye başlama zamanı geldi” ifadesini kullanan AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, bu parayı kullanmanın güçlü bir sembol olacağını, Avrupa ve Ukrayna’yı daha güvenli hale getireceğini savundu.

AB ülkeleri, savaş nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın yaklaşık 200 milyar eurosunu dondurdu. Rus varlıklarını tutan finansal kurumlar bunların vadesi geldikçe yeniden yatırım yaparak kazanç sağlıyor. AB, ana para yerine bundan elde edilen gelirleri hedef almak istiyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x