ChatGPT işlem stratejileri ne kadar güvenilir?

Alım-satım; beceri, bilgi ve deneyim gerektiren dinamik ve karmaşık bir eylemdir. İnternetin ve sofistike teknolojilerin yükselişiyle birlikte alım-satım ortamı da son derece rekabetçi bir yer hâline geldi. Pek çok yatırımcı, performansı artırıp üstünlük elde etmek için artık algoritmik işlemlerden ve yapay zekâ işlem botlarındanyararlanmaya başladı.  Dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü kripto para borsası Bybit, Learn ekibinin hazırladığı içerikle kullanıcılarının ve kripto paralara yatırım yapmak isteyenlerin yapay zeka ile yatırım yapmanın artılarını, eksilerini ve de doğabilecek riskleri bir kılavuzda derledi.

Yapay zekâ işlemlerini cazip kılan unsurlar arasında daha doğru veri işlemesi, piyasa değişimlerine çabuk uyum sağlama ve hatalardan öğrenebilme gibi özellikleri sayabiliriz. Ancak yapay zekâ işlem sistemlerinin hepsi eşit derece güvenilir ve kârlı değildir. Bu alandaki en yeni ve yenilikçi yapay zekâ sistemlerinden biri de ChatGPT’dir. ChatGPT, konuşma istemlerine dayalı olarak işlem stratejileri oluşturan bir doğal dil işleme (NLP) modelidir. Peki ChatGPT işlem stratejileri ne kadar güvenilir?

Bybit Learn tarafından hazırlanan kılavuzda bu soruyu yanıtlanıyor. 

 

Yapay zekâ işlemleri nedir?

Yapay zekâ işlemleri, yapay zekâdan yararlanarak verileri analiz eden, alım-satım sinyallerini oluşturan ve işlemleri gerçekleştiren bir otomatik işlem biçimidir. Yapay zekâ işlem sistemleri, insan kapasitesini aşan hızlarda ve sıklıkta alım-satım kararları verebilir. Yapay zekâ, devasa miktarda veriyi işleyerek alım-satım fırsatlarını belirler ve işlemleri gerçekleştirir. Üstelik bunu, verimli bir şekilde ve insan kullanıcıların işlem yaparken sıklıkla etkilendiği duygusal yanılgılar olmadan yapar.

Algoritmik işlemler; teknik göstergeler, fiyat modelleri ve piyasa trendleri gibi faktörlere göre önceden tanımlanmış matematiksel kuralları ve formülleri kullanılabilen bir yapay zekâ işlemleri türüdür. Algoritmik işlemler, kural tabanlı veya black-box işlemler olarak da adlandırılmaktadır. 

Yapay zekâ işlemlerinin bazı türlerinde makine öğrenimi kullanılabilmektedir. Makine öğrenimi; verileri analiz edebilen, modeller tespit edebilen ve açıkça programlanmadan tahminlerde bulunabilen, kendi kendine öğrenmeye dayalı algoritmalar içerir. Bu işlem türü, veriye dayalı veya white-box işlemler olarak da bilinmektedir.

 

ChatGPT işlem stratejisi nedir?

ChatGPT işlem stratejisi, ChatGPT’nin yardımıyla oluşturulan otomatik bir işlem stratejisidir. ChatGPT, işlemleri kendi başına gerçekleştiremese de fikirler üretebilir, veri analizi yapabilir, verileri geriye dönük olarak test edebilir ve işlem stratejilerinizde ayarlamalar yapmanıza yardımcı olabilir.

ChatGPT, konuşma biçimindeki istemlere yanıtlar oluşturmak için NLP’den (doğal dil işleme) yararlanan bir yapay zekâ sohbet botudur. ChatGPT, yapay zekâyı araştırmaya ve geliştirmeye odaklanan bir kuruluş olan OpenAI tarafından oluşturulmuştur. Başlangıçta ChatGPT-3 üzerinde tasarlanan model artık, piyasadaki en gelişmiş NLP modellerinden biri olarak kabul edilen ChatGPT-4’ü kullanıyor. ChatGPT-4 erişimi için ChatGPT Plus aboneliği gereklidir.

Bu çok yönlü araç, hikâyeler yazabilir ve kod oluşturabilir. İşlem stratejileri geliştirme, ChatGPT’nin en ilgi çekici uygulama alanlarından bir tanesi. ChatGPT, yatırımcıların hedeflerini, tercihlerini ve risk toleransını piyasa koşullarıyla birlikte değerlendirerek özelleştirilmiş stratejiler üretebilir.

ChatGPT ile alım-satım yapabilir miyim?

ChatGPT, alım-satım yapma platformu veya aracısı değildir ve dolayısıyla canlı alım-satım emirleri veremez. Sizin adınıza işlem yapamasa da nasıl alım-satım yapabileceğinize dair size yol gösterebilir ve karar alma becerilerinize iyileştirebilir. ChatGPT, aracı hesabınız üzerinden otomatik olarak işlemler gerçekleştirebilecek tam bir yapay zekâ işlem botu değildir. ChatGPT’yi, sunduğunuz girişlere göre işlem fikirleri öneren sanal bir asistan olarak görebilirsiniz.

 

ChatGPT ile hangi araçlar kullanılmaktadır?

İşlemlerinizde ChatGPT’yi kullanmak için, ChatGPT’nin ürettiği işlem stratejilerini uygulamaya yönelik başka araçlara da ihtiyacınız vardır. Bu araçlardan biri alım-satım platformudur (ör. Bybit). Ayrıca geçmiş ve gerçek zamanlı piyasa verilerini sunan bir veri sağlayıcısı da gereklidir. Gerekli verileri edinmek için API’leri, web’den içerik toplama araçlarını veya çevrim içi veritabanlarını kullanabilirsiniz.

Ayrıca, ChatGPT tarafından oluşturulan kodu çalıştırmanızı sağlayan bir kod yorumlayıcısına da ihtiyaç duyacaksınız. Google Colab, Replit veya CodePen gibi çevrim içi araçlar tarayıcınızda kod çalıştırmak için kullanılabilir. TradingView veya Backtrader ise ChatGPT tarafından önerilen işlem stratejilerinin performansını geçmiş veriler yardımıyla değerlendirmek için geriye dönük test araçları olarak kullanılabilir.

Son olarak, performans takibi yapmak ve riski yönetmek (açık pozisyonları kontrol edip anaparanızı koruyarak) için Myfxbook, Trading Journal Spreadsheet veya TradeBench gibi risk yönetme araçlarını kullanabilirsiniz.

 

Yapay zekâ işlemleri ile algoritmik işlemler karşılaştırması

Sıklıkla birbiri yerine kullanılsa da yapay zekâ işlemleri ile algoritmik işlemler aynı kavramlar değildir. Algoritmik işlemlerde genellikle, alım-satım sinyallerinin oluşturulup yürütülmesi için önceden tanımlanmış matematiksel kurallar ile formüller kullanılır. Yapay zekâ işlemleri ise makine öğrenimini de içine alan daha geniş kapsamlı bir terimdir. Makine öğrenimi, açıkça programlama gerekmeden sistemleri veri analizi yapmak, modelleri algılamak ve tahminlerde bulunmak üzere uyarlayan bir tür yapay zekâyı (AI) ifade eder. 

Yapay zekâ işlemleri ile algoritmik işlemler arasındaki temel fark şudur: Yapay zekâ verilerden öğrenip zamanla kendini iyileştirebilirken algoritmik işlemler manuel olarak güncellenmediği sürece sabit kuralları takip eder. Ayrıca yapay zekâ işlemleri, değişen piyasa koşulları ve beklenmeyen olaylar gibi daha karmaşık ve dinamik durumların üstesinden gelebilir.

Ancak algoritmik işlemlerle kıyaslandığında, yapay zekâ işlemlerini anlamak, açıklamak ve yapay zekâ işlemlerine güvenmek daha zor olabilir. Hatalara, yanılgılara ve aşırı uyum (overfitting) sorununa daha açık olabilen yapay zekâ işlemleri aynı zamanda daha fazla bilgi işlem gücü ve bakım gerektirir.

 

Kripto günlük işlem stratejisi oluşturmak için ChatGPT’yi kullanma

Kripto günlük işlem stratejisi oluşturma süreci; veri toplama, verileri analiz etme, stratejinizi tasarlama ve geriye dönük test yapma (gerçek alım-satıma başlamadan önce) aşamalarını içerir. Kullanıcılar momentum işlem stratejisi oluşturmaya yardımcı olması için ChatGPT’yi kullanabilir, bir strateji tasarlamak amacıyla istemleri kullanabilirler.

 

ChatGPT ile alım-satım yapmanın avantajları

  • Fikir üretme:Piyasa koşullarıyla birlikte hedeflerinize, tercihlerinize ve risk toleransına bağlı olarak fikirler ve stratejiler üretir.
  • Kod üretme:Çeşitli araç ve platformlarda çalıştırıp test edebilecek hazır kodlar sağlar; böylece zamandan tasarruf eder ve daha az emek harcanır..
  • Analiz ve geriye dönük test: Daha önce hiç düşünülmeyen, yaratıcılığın ve inovasyon becerisini kamçılayacak farklı olasılıkları ve senaryoları keşfetme imkanı sunar..
  • Kullanım kolaylığı: ChatGPT kullanmak için istatistiksel analiz gerçekleştirmek veya kod yazmak gerekmez. 

 

ChatGPT ile alım-satım yapmaya dair sınırlamalar

  • Yalnızca destekleyici bir rol oynar:ChatGPT yalnızca uygulayıp test etmek için öneriler ve kodlar sunabilir; alım-satım işlemlerini kullanıcı yerinize yapamaz.
  • Yanlışlıklar ve aşırı uyum sorunu:Aracın hatalar veya anlamsız sonuçlar sunmasına yol açabilecek olasılık temelli yapısı nedeniyle, oluşturulan işlem stratejileri her zaman doğru, güvenilir veya kârlı olmayabilir. Veri analizini kullanırken geçmiş verilere göre aşırı opitimizasyon yaptığınız durumlar olabilir; bu da gerçek alım-satım ortamında iyi performans sergilemeyen bir strateji üretilmesine neden olabilir.
  • Eğitim sınırlamaları: ChatGPT aracının sorguları anlama düzeyi ve verdiği yanıtlar, eğitildiği veriler ve parametrelerle sınırlı olabilir.
  • Bellek sınırlamaları:ChatGPT’nin bellek kısıtlamalarını aşmamak için daha küçük bir veri alt kümesini analiz etmek gerekebilir.
  • Hata testi:ChatGPT kodu bazen gerçek üretim (alım-satım) ortamında kullanılmaya hazır olmayabilir.

ChatGPT işlem stratejileri güvenilir midir?

ChatGPT işlem stratejisinin etkililiği, eğitimde kullanılan verilerin niteliği ile niceliği ve iletişim sırasında kullanılan istemlerin netliği ile spesifikliği gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Göz önüne alınması gereken diğer önemli faktörler ise ChatGPT tarafından üretilen kodun geçerliliği ile yeterliliği ve oluşturulan işlem stratejisinin performansı ile tutarlılığıdır. 

Sonuç olarak, ChatGPT işlem stratejilerinin güvenilir olup olmadığını kesin olarak söyleyebilmek zor. ChatGPT’nin etkililiği; piyasa koşullarına, işlem planları ile stratejilerine, alım-satımı yapılan kripto paraya ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. 

ChatGPT işlem stratejilerinin güvenilirlik düzeyini ölçmek için en iyi yöntem, çeşitli araçlar ile platformları kullanarak geçmiş ve gerçek zamanlı verilerle kapsamlı bir şekilde test etmektir. Ayrıca işlem stratejisinin ChatGPT tarafından üretilip üretilmediğinden bağımsız olarak, herhangi bir stratejiye yatırım yapmadan önce bağımsız araştırma ve analiz gerçekleştirmek son derece önemlidir.

 

ChatGPT ile alım-satım yapmalı mı?

Yapay zekâ işlemlerini keşfetmek ve ChatGPT ile işlem stratejileri üretmek heyecan verici ve keyifli bir deneyim olabilir. Ancak bu süreçte karşılaşılabilecek risklerin ve zorlukların bilincinde olmak kritik öneme sahiptir. ChatGPT’nin öneri ve kodlarını etkili bir şekilde kullanmak için çeşitli araç ve platformlara erişim sahibi olmanız gerekir. Ayrıca programlamaya, veri analizine, teknik göstergelere ve alım-satımla ilgili kavramlara dair temel bilgilere sahip olmak gereklidir.

ChatGPT’nin sunduğu öneri ve kodların belirsizlikleri ve bazı sınırlamaları olduğunun farkında olmak önemlidir. Bu öneri ve kodlar kullanışlı olsa da her zaman tam anlamıyla doğru, güvenilir veya kârlı olmayabilir. En nihayetinde alım-satım kararların ve eylemlerin sorumluluğu kullanıcıya aittir. ChatGPT, sunduğu öneri veya kodların kullanımdan kaynaklanan kayıplar ya da zararlardan sorumlu tutulamaz.

ChatGPT ile alım-satım yapıp yapmanın kararı piyasa koşullarına ve kullanıcıya bağlıdır. Kullanıcı bir karar vermeden önce becerilerini, bilgilerini, deneyimlerini ve kaynaklarını göz önünde bulundurmalı. ChatGPT destekli işlemler, akıllıca ve dikkatlice kullanıldığında son derece kazançlı bir deneyim sunabilir. Ancak dikkatsizce veya düşünmeden kullanıldığında oldukça riskli bir iş olabilir.

 

Sonuç

ChatGPT; piyasa koşullarıyla birlikte hedeflere, tercihlere ve risk toleransına bağlı olarak özelleştirilmiş işlem stratejileri üretmek için doğal dil işleme modelinden yararlanan kullanışlı bir araçtır. Farklı platform ve araçlarda kullanabilecek hazır kodlar sunan ChatGPT, zamandan tasarruf etmenizi ve daha az emek harcamayı sağlayabilir. Ayrıca, değerlendirmesi için çeşitli olasılıkları ve senaryoları sunarak yaratıcılığı kamçılayabilir.

Ancak ChatGPT,  mutlaka alım-satım başarısı getirecek sihirli bir çözüm veya kullanıcı adına işlem yapabilen tam otomatik yapay zekâ işlem botu değildir. ChatGPT’yi, bağımsız olarak uygulayıp test etmeniz için size öneri ve kod sunan sanal asistan olarak görebilirsiniz. ChatGPT bazen kârlı veya güvenilir stratejiler sunmayabilir, istemleri anlamayabilir veya sorgulara mümkün olan en iyi yanıtları veremeyebilir. Dolayısıyla, alım-satım işlemleri için ChatGPT’yi kullanmaya karar verirken mutlaka dikkatli ve sağduyulu hareket edilmesini öneririz. 

Sorumluluk Reddi: Bu içerik yalnızca eğitim amaçlıdır. Bybit ürünlerinin veya hizmetlerinin öne çıkarılmasını amaçlamaz. Bu makalede anlatılan stratejiler, yatırım/finans tavsiyesi niteliğinde değildir. Kullanıcılar herhangi bir yatırım/finans kararı almadan önce profesyonel finans danışmanlarına başvurmalıdır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x