Dünden bugüne Nobel Ödülleri… En çok hangi ülke kazandı

Fosse, söylenemeyeni dile getiren yenilikçi oyunları ve düzyazıları nedeniyle ödüle layık görüldü.

JON FOSSE KİMDİR?

29 Eylül 1959’da Norveç’te dünyaya gelen yazar, yenilikçi oyunları ve söylenmeyeni dile getiren yazılarıyla tanınıyor.

1959 yılında Norveç’te dünyaya gelen Jon Olav Fosse, “Söylenemeyen şeyleri anlattığı yenilikçi oyunları ve yazıları” sayesinde Nobel’de ödül kazandı.

Norveç asıllı yazarın “Melankoli”, “Sabahtan Akşama” ve “Üçleme” gibi kitapları bulunuyor.

2022 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Fransız yazar Annie Ernaux olmuştu.

NOBEL ÖDÜLLERİ

Nobel Ödülü, 1901 yılından beri 100 yılı aşkın bir süredir bilimin ve insanlığın önde gelen isimlerine veriliyor. 100 yılı aşkındır dağıtılan Nobel Ödülleri daha çok batılı ülkelere giderken Türkiye sadece bir kez, 2006’da edebiyat alanında romancı Orhan Pamuk ile bu ödülü kazandı. Türkiye doğumlu Aziz Sancar ise 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) çalışmaları için aldı.

Nobel’i sırasıyla en çok kazanan ülkeler ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve İsveç oldu.

ABD Edebiyat alanı dışında bütün Nobel Ödülleri’nde birinci sırada yer alırken Fransa 17 Nobel Edebiyat Ödülü ile bu katagoriyi en çok kazanan ülke. Fransa’yı 15 ödülle Almanya, 13 ödülle İngiltere ve 11 ödülle ABD takip ediyor. Türkiye’nin ise tek Nobel Ödülü edebiyat alanında bulunuyor.

NOBEL ÖDÜLLERİ NEDİR?

Nobel Ödülleri fizik, kimya, tıp, edebiyat ve barış alanlarında her yıl verilen bir dizi ödül.

Ödüller, son 12 ay içinde “insanlığa en büyük faydayı sağlayan” kişilere veriliyor.

Bu alıntı İsveçli iş insanı ve dinamitin mucidi Alfred Nobel’in vasiyetinden. Nobel, servetinin çoğunu, ilk kez 1901’de verilen ödülleri finanse etmek için bir fona bıraktı.

1968’de İsveç Merkez Bankası (Sveriges Riksbank) iktisat bilimine ilişkin ödülü ayırdı.

Nobelpeace.org’a göre, 1901-2022 yılları arasında Nobel Ödülleri ve Alfred Nobel Anısına Sveriges Riksbank İktisadi Bilimler Ödülü, 989 kişi ve kuruluşa, 615 kez verildi. Bazıları birden fazla kez Nobel Ödülü aldığı için toplamda 954 kişi ve 27 kuruluş ödülün sahibi oldu.

Nobel ödülleri 63 kez kadınlara verildi. Öncü Fransız bilim insanı Marie Curie, ödülü iki kez alan tek kadındı. 1903’te fizik, 1911’de kimya dalında bu ödülü aldı. Bu, toplamda 62 kadının Nobel Ödülü’ne layık görüldüğü anlamına geliyor.

Alfred Nobel Nobel Ödülü’nü oluşturmak için servetinin çoğunu bağışladı

NOBEL ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ KİM SEÇİYOR?

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin üyeleri, üniversite profesörleri, bilim insanları, daha önce ödülü kazananların da aralarında olduğu kişiler ödüle aday gösterebiliyor.

Nobel Vakfı kurallarına göre ödül adaylarının 50 yıl boyunca kamuoyuna açıklanmasına. Hiç kimse kendini aday gösteremiyor.

Her ödülü en fazla üç kişi kazanabiliyor.

Ödülün verilmediği bazı yıllar oldu; çoğunlukla iki dünya savaşı sırasında.

Nobel Vakfı kurallarına göre, belli bir kategoride ödülü kimse hak etmiyorsa ödül verilmiyor ve para bir sonraki yıl için saklanıyor.

ÖDÜL KAZANANLAR NASIL BELİRLENİYOR?

Fizik, kimya, fizyoloji veya tıp, edebiyat ve iktisat bilimleri alanındaki Nobel ödülleri İsveç’in Stockholm kentinde veriliyor.

Nobel Barış Ödülü’nü kazanan kişi, Norveç parlamentosu tarafından atanan beş üyeden oluşan bir komite tarafından Norveç’te seçiliyor ve ödül Oslo’da veriliyor.

Ödül kazananlar, şunları alıyor:

• Her biri eşsiz bir sanat eseri olan Nobel diploması

• Farklı farklı tasarlanan Nobel madalyası

• 11 milyon İsveç kronu (990.000 dolar) tutarında nakit ödül – birden fazla kazanan olması halinde kazananlar arasında paylaştırılıyor. Ödülü kazananın parayı alabilmesi için konferans vermesi gerekiyor

Ödüller, Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta törenle takdim ediliyor.

KAZANAN ÜNLÜLER

Malala Yousafzai ödülü en genç yaşta kazanan kişi

Eski ABD Başkanı Barack Obama, “uluslararası diplomasiyi ve halklar arasındaki işbirliğini güçlendirmeye yönelik olağanüstü çabaları” nedeniyle 2009 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

Obama, “şaşırdığını ve onur duyduğunu”, ödülü eyleme geçmesi için bir çağrı olarak gördüğünü söyledi. Ancak, özellikle aday gösterme süresinin dolmasına yalnızca birkaç gün kala göreve gelmesi nedeniyle ödül almasına yönelik eleştiriler de getirildi.

Diğer önemli kazananlar arasında eski ABD Başkanı Jimmy Carter (2002); Avrupa Birliği (2012); Birleşmiş Milletler ve o zamanki Genel Sekreteri Kofi Annan (2001’de paylaşıldı); ve Rahibe Teresa (1979) var.

Albert Einstein (Fizik, 1921) ve Marie Curie (Fizik, 1903 ve Kimya, 1911), Nobel Ödülü almış iki tanınan bilim insanı.

Çocukların eğitim hakkını savunan aktivist Malala Yousafzai (2014’te paylaşıldı) ödülü 17 yaşındayken kazandı ve kazanan en genç isim olmaya devam ediyor. John B Goodenough ödülü kazanan en yaşlı kişiydi; 2019’da Nobel Kimya Ödülü’nü aldığında 97 yaşındaydı.

İki kişi – 1964’te Fransız yazar ve filozof Jean-Paul Sartre ve 1973’te Vietnamlı politikacı Le Duc Tho – ödülü reddetti. Başka dört kişi de ülkeleri tarafından ödülü reddetmeye zorlandı.

2016’da sanatçı Bob Dylan’ın edebiyat ödülünü kabul edip etmeyeceği konusunda belirsizlik vardı; en sonunda Haziran 2017’de ödülünü aldı.

BAZI KAZANANLAR PARA ÖDÜLÜYLE NELER SATIN ALDI?

Marie ve Pierre Curie, 1903’te Nobel Fizik Ödülü sayesinde ellerine geçen parayı bilimsel araştırmalarını ilerletmek için kullandı ve 2006 Nobel Fizik Ödülü kazananı John Mather, parayı vakfına bağışladı.

1993’te İngiliz biyokimyacı Richard Roberts, Nobel Tıp Ödülü’nden elde ettiği kazancı kroket oyunu sahasına harcarken, 1993’te ödül alan arkadaşı Phillip Sharp 100 yıllık Neoklasik tarzda bir ev satın aldı.

2001’de Nobel Tıp Ödülü’nün kazananı Sir Paul Nurse, kendisine pahalı bir motosiklet satın aldı.

2006 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk, İstanbul’daki Masumiyet Müzesini kurdu.

Geçtiğimiz günlerde, bağımsız Novaya Gazeta gazetesinin Rusya Genel Yayın Yönetmeni Dmitry Muratov, savaş nedeniyle yerinden edilen Ukraynalı çocuklara yardım etmek için Nobel Barış Ödülü madalyasını 103,5 milyon dolarlık rekor bir fiyata açık arttırmayla sattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x