Ev Alacaklar Dikkat! Devlet Tapunuza Ortak Olacak

Ülke genelinde yaşanan enflasyon ev fiyatlarında fahiş fiyatlara neden olmuştu. Artan maliyetler nedeniyle bir çok müteahhit kentsel dönüşüm projelerine girmiyordu. Kentsel dönüşümün önündeki en büyük engellerden biri olan kat maliklerinin uzlaşması konusunda 3’te 2 zorunluluğu kalkıyor. Bu hafta TBMM’ye gelmesi beklenen düzenlemeyle kentsel dönüşüm kararı almak için salt çoğunluğun yeterli olması planlanıyor.

1 FAZLA OY ALIRSA KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Eski binalarda kentsel dönüşüm kararında ev sahipleri fikir ayrılıkları yaşıyordu. Eğer meclisten karar çıkarsa ev sahiplerinin yaptığı oylamanın yarısından bir fazlası çıkarsa ev kentsel dönüşüme girecek.

Haber Global’e konuşan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, Meclis’e gelmesi planlanan 6306 sayılı yasadaki değişikliklerin temel amacının kentsel dönüşümü hızlandırmak olduğunu belirtti.

TAPUNUZA DEVLET ORTAK

Devletin hem hibe hem de kredi planı üzerinde çalıştığını belirten Kiraz, kredi desteği konusunda kamunun yeni bir model üzerinde durduğunu söyledi.

Kiraz konuyla ilgili şu bilgileri aktardı: “Bu model; tapuda ortaklık. Buradaki genel bilgi şu; kamu yani devlet yenilemek istediğiniz binada hissedar oluyor. Ama bu, mülkiyet hakkını bertaraf eden bir hissedarlık olarak tanımlanmıyor. Hak sahibinin ölümden sonra da o kişinin varislerine devletin sahip olduğu hisseyi alması için öncelik tanınıyor. Kamunun payı bir değerdir. Hak sahibinin ölümünden sonra varisler binayı satmak isterse, kamu, dönüşüm desteği için başta hangi oranda ortak olduysa yine o oranda satıştan pay alıyor.” dedi

DEVLET ORTAK OLURSA NE OLUR?

Kiraz, yeni planlama yapıldıktan sonra tahmini model hakkında konuştu:

“Diyelim ki devlet sizin dairenizin dönüşümü için yüzde 20 destek vererek ortak oldu. Daire satıldığında güncel satış fiyatı ne ise yüzde 20’sini alıyor. Bu uygulama, finansmanın sağlanmasına büyük katkıda bulunacaktır. Desteğin ipotek olarak değil, hissedar olarak verilmesi bu düzenlemenin en önemli taraflarından biri.

Kiraz, yeni modeldeki detayların en önemlisini şöyle açıkladı,

‘İpotek yapmayacağım, hissedar olacağım, hiçbir zaman ortaklığın sonlandırılmasını istemeyeceğim’ diyor. Devlet bu parayı hissedar olarak hibe ediyor aslına bakarsanız.” ifadelerini kullandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x