İbrahim Kahveci: ‘Boş tencere neden iktidarı etkilemiyor?’

Gelirler enflasyonun gerisinde kalıyor, her gün yapılan zamlar geçim derdini derinleştiriyor ama iktidarın oylarında aynı oranda bir azalma olmuyor. Karar yazarı İbrahim Kahveci, halkın iktidara verdiği desteği değerlendirdi, “Erdoğan ‘taban sınıfa’ çok hakim ve onları çok iyi yönetiyor.” diye yazdı.

İbrahim Kahveci’nin “Millet zamlara-paraya neden bakmıyor?” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“2014-2023 döneminde gelirden alınan payın dağılımında görülüyor ki Erdoğan döneminde sadece ve sadece en zengin yüzde 5’lik kesim kazanmış. Toplumun gerisi hep kaybetmiş.

***

Bu tablolara göre sormamız gereken soru maalesef yine aynı. Millet zamlara-parasızlığa-fakirliğe rağmen neden siyasi tercihinde değişime gitmiyor? Neden boş tencere iktidarı etkilemiyor?

Burada benim öngörümün farklı olduğunu biliyorsunuz ama yine de tekrar edeyim: Erdoğan ‘taban sınıfa’ çok hakim ve onları çok iyi yönetiyor. Terör, beka, vatan-millet vs ile taban sınıf adeta diğer herkesi hain görür oldu. Özellikle din ve milliyetçilik kullanılarak ekonomi dışında bir bağımlılık oluşturuldu.

Burada eski yanlışların da büyük katkısı var tabii. Mesela artık bu kesimlere laikliğin ne kadar da önemli olduğunu asla anlatamıyorsunuz.

Dikkat ederseniz toplum parti değişimini de yine Cumhur İttifakı içinde yapıyor. Mesela YRP ve ZP yanında ekonominin ana çözüm merkezi DEVA şimdilik o ilgiyi görmüyor. Toplumdaki radikalleşme eğilimi çok yüksek. Çünkü realite kaybı birey gibi toplumlarda da oluşabiliyor.

Ne zaman ki ekonomi öne çıkar ve toplum ekonomiyi önemser, anlarız ki realite oluşmaya başlamıştır.

Aksi halde altta verdiğimiz grafiklerde görüldüğü gibi sanal cennetler vs hiç önem arz etmiyor.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x