RGB Aydınlatmada Son Nokta: 1200W Güç Tüketen Işıl Işıl RGB Tasarımı

Eminiz ki böyle ışıl ışıl bir bilgisayar kasası görmediniz, muhtemelen bir daha da göremeyeceksiniz. d4pz isimli bir Reddit kullanıcısı, sadece aydınlatma için 1200 watt güç tüketen bir RGB aydınlatma sistemi inşa etti. Normal şartlar altında 100W değerinde RGB bile aşırıya kaçmak şeklinde yorumlanır, ancak d4pz RGB kurulumuyla neler yapılabileceğini gösterdi.

RGB aydınlatma çözümü, bir masaüstü anakartı yerine bir Arduino tarafından kontrol edilen on iki adet 100 watt’lık LED’den oluşuyor. Bunun nedeni kısmen LED’lerin PC’ler için standart olan RGB bağlantı noktalarına ve bağlantılarına sahip olmaması; bunun yerine eski moda lehimli kablolar kullanıldı. Parlayan bu sistem gücünü 1600W’lık Platinum PSU’dan alıyor.

1 – 3
Dahası, LED’ler için her biri 360 mm radyatörle donatılmış iki sıvı soğutma kullanıldı. Aydınlatmayı tasarlayan kişi özel bir değer vermedi fakat sıvı soğutucular yüksek ısı üreten LED’leri soğutmak için yeterli oldu. Ayrıca kabloların erimesinden de endişe ediyordu, ancak bir termal kamera testi bu bölümde her şeyin yolunda olduğunu gösterdi.

Bilgisayarda hangi donanımların kullanıldığını bilmiyoruz. 1600W güç kaynağı kullanılsa bile aydınlatma sisteminin çektiği güç nedeniyle diğer bileşenlere oldukça küçük bir pay kalıyor. Bu nedenle tamamen üst seviye donanımlar kullanılmadığını tahmin ediyoruz. Öte yandan, bu projeyle birlikte göz alıcı RGB çözümlerinin yolu da açılmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x