Windows 12 Çok Yakın Bir Tarihte Yapay Zeka Özellikleriyle Birlikte Piyasaya Çıkabilir!

Yaklaşık iki yıl önce Windows 11’i piyasaya süren Microsoft, yakın zamanda yapay zekadan tam verim alabilecek yeni Windows sürümünü yayınlayacak. Windows 12, beklenilenden daha erken ve daha akıllı bir şekilde piyasaya sürülebilir.

Amerikan teknoloji devi Microsoft, son zamanlarda “Hudson Walley” kod adlı bir Windows sürümü üzerinde çalışıyor. Ortaya çıkan bilgilere göre yapay zekaya ağırlık veren ve bilgisayarları daha akıllı bir hale getirmek isteyen firma, bu konuda rakipsiz olma hedefinde.

Hali hazırda Windows Insider Canary platformunda Hudson Walley kod adlı sürümü test eden Microsoft, işletim sisteminin en temeline kadar yapay zekayı entegre edecek. Sistem bunun için daha güçlü bir NPU’da (Network Processor) kullanacak.

İddialara göre 2024 yılının ikinci yarısında, yani Haziran-Aralık ayları arasında çıkış yapacak olan Windows 12, şu an kullanılmakta olan Copilot AI’den de destek almayı sürdürecek. Ana yapay zeka enerji tasarrufu gibi işleri arka planda halledecek, Copilot AI ise kullanıcı ile etkileşimde kalacak.

Windows 10 2015 yılında çıkış yaparken, Windows 11’in piyasaya sürülmesi 2021 yılını bulmuştu. Yani yeni sürümü altı yıl beklemiştik. Görünen o ki, Microsoft bu sefer daha hızlı olacak. Windows 12,  Windows 11’den üç yıl sonra kullanıcıların karşısına çıkacak.

Windows 11’de yer alan ve Paint gibi birçok sistem uygulamasında işleri kolaylaştıran Copilot AI; arka plan kaldırıp fotoğraf düzenleyebiliyor, sistemin güvenliğini kontrol edip video editlerinde kullanıcıya fikir sunabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x