ABD’den Gazze için İsrail’e “acele et” telkini

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 19 bine yaklaşırken ABD, büyük destek verdiği İsrail’e eleştirinin dozunu artırıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, hafta başında yaptığı açıklamada, İsrail’in “Gazze’yi ayrım gözetmeksizin bombalaması” nedeniyle dünyanın desteğini kaybetmeye başladığını söylemiş ve Binyamin Netanyahu hükümetini sert dille uyarmıştı.

Netanyahu hükümetini, “İsrail tarihindeki en muhafazakar hükümet” olarak niteleyen Biden, İsrail-Filistin sorununun uzun vadeli çözümü için Netanyahu’nun hükümetini değiştirip güçlendirmesi gerektiğini kaydetmişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ise, Biden’a yanıt vererek, uluslararası destek olmasa da Hamas’a karşı savaşı sürdüreceklerini söylemişti.

“HIZLICA DAHA DÜŞÜK SALDIRILARIN OLDUĞU BİR SONRAKİ AŞAMAYA GEÇİN”

Son olarak ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, İsrail’de bir araya geldiği Başbakan Binyamin Netanyahu’ya, Gazze’ye yönelik saldırılardaki “yoğun dönemin” haftalar içinde sona ermesi gerektiğini söylediği belirtildi.

ABD’de yayın yapan Axios haber sitesinin ABD’li ve İsrailli iki yetkilinin açıklamalarına dayandırdığı haberine göre Sullivan, Netanyahu ve İsrail’in savaş kabinesi üyeleriyle yaptığı toplantılarda, Gazze’deki son durumu ve bölgedeki gidişatı görüştü. Haberde, Sullivan’ın İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırılarda “kapsamlı kara işgalini aylar değil haftalar içinde bitirmesi ve saldırıların yoğunluğunun daha düşük olduğu sonraki aşamaya geçmesi” gerektiğini söylediği öne sürüldü.

İsrail’in Kanal 13 televizyonunun haberine göre, Sullivan ile bir araya gelen İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise, “Hamas’ın tasfiyesinin birkaç aydan fazla süreceğini” ifade etti.

“İSRAİL’E SÜRE ŞARTI DİKTE ETMİYORUZ AMA KISA SÜREDE BİTMELİ”

Öte yandan, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sullivan’ın toplantılar sırasında “bir sonraki aşamanın neye benzeyeceğine dair zor sorular sorduğunu” ve Netanyahu’ya “düşük yoğunluklu operasyonlara geçişin yakın gelecekte gerçekleşmesi gerektiğini” söylediğini aktardı.

Kirby, İsrail’e Gazze’deki işgalin ne kadar sürmesi gerektiği konusunda şartlar “dikte” etmediklerini ifade ederek, “Bu tehdidi ortadan kaldırmak için ne kadar zamana ihtiyaçları olduğunu düşünüyorlarsa o kadar sürmeli. Ama hepimiz bunun mümkün olan en kısa sürede bitmesini istiyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x